SZACHY W SZKOLE

Rok szkolny 2016/2017

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (25-06-2017, 06:59:12)

Sprawozdanie z działalności koła szachowego - II półrocze 2016/2017

Zajęcia odbywały się w czwartek od godz. 12.45 – 13.30. i w piątek od 12.45 – 13.30.

Dzieci samodzielnie startowały w wielu turniejach:

4.03.17 – Liga Podbeskidzia w Strumieniu – zdobycie przez Adama Jurasza IV kategorii

18.03.17 – Cieszyn na V i IV kategorię - II miejsce Nikoli Herezy

1.04.17 – Strumień – 6 liga – podsumowanie 6 miesięcy rozgrywek, Mariuszowi Chruszcz udało się zdobyć III miejsce a Kamilowi Kozłowskiemu V miejsce

22.04.17 – Pawłowice

22.04.17 – Bielsko- Biała do IV kategorii - uzyskanie IV kategorii przez Nikolę Herezy

28.04.17 – Mokate dla dzieci i młodzieży – M. Nieckarz, Monika i Mariusz Chruszcz, N. Herezy, P.Paszek

29.04.17 – 3.05.17 – Turniej Orłów (w Szczyrku - Orle Gniazdo – zdobycie II kategorii przez Maję Nieckarz)

20-21.05.2017 – V turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Katowicach – udział Monika i Mariusz Chruszcz

27.05.17 – Grand Prix Cieszyna (do 15 lat) – III miejsce Piotra Paszka

25.06.17 -  Goleszów – Mokate

W ciągu całego roku nasi uczniowie osiągnęli następujące kategorie szachowe:

1.  Maja Nieckarz – II kategoria

2.  Mariusz Chruszcz,  Adam Jurasz i Nikola Herezy podwyższyli swoją kategorię i mają obecnie IV.

3.  Agatka Jochacy, Szymon Sikora, Bartosz Mrowiec, Kamil Kozłowski, Piotr Macura  i Piotr Paszek zdobyli V kategorię.

W ramach szkolnych mistrzostw w II półroczu 2016/17 wyłoniono następujących mistrzów:

Mistrz szkoły: Maja Nieckarz - wicemistrzyni Śląska

Wicemistrz szkoły: Mariusz Chruszcz

II wicemistrz szkoły: Adam Jurasz

III wicemistrz szkoły: Szymon Sikora

Mistrzyni szkoły: Maja Nieckarz

wicemistrzyni:  Nikola Herezy

Mistrzowie klasowi:

klasa I: Gilip Górniok, Alicja Marekwica

klasa II a: Piotr Paszek, Lena Krzempek

klasa II b: Samuel Świeży, Nikola Herezy

klasa II: Piotr Paszek, Nikola Herezy

klasa IIIa: Piotr Macura, Maja Nieckarz

klasa IIIb: Mariusz Chruszcz, Laura Liszewska

klasa III: Adam Jurasz, Maja Nieckarz      

kllasa IV: Szymon Sikora

Klasa V: Jakub Marekwica

Klasa VI: Bartosz Mrowiec

Osoby zaproszone do  reprezentacji szkoły na rok szkolny 2017/18:

gr. IV- VII: Maja Nieckarz, Sandra Pinkas, Mariusz Chruszcz, Adam Jurasz, Oliwier Gawlik, Piotr Macura, Kamil Kozłowski, Jakub Ogrodzki, Andrzej Połowczuk, Szymon Sikora, Jakub Marekwica, Bartosz Mrowiec.

gr. I-III: Agata Jochacy, Nikola Herezy, Monika Chruszcz, Piotr Paszek, Filip Grabiec, Dominik Kozłowski, Filip Górniok, Alicja Marekwica.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (12-04-2017, 05:05:25)

Podsumowanie Ligii Podbeskidzia w Strumieniu

W roku szkolnym 2016/2017 nasi uczniowie spróbowali swoich sił w cyklu 6 turniejów o Ligę Szkolną Podbeskidzia, która odbywała się w Strumieniu. Uczniowie naszej szkoły w czasie ferii zimowych rozpoczęli swoje zawody szachowe. Większość z nich chciała zdobyć kategorię szachową i dodatkowo załapała się na IV zawody z cyklu VI rozgrywek Ligii Szkolnej. Udział w tej Lidze traktowałam jako ćwiczenie i nabieranie wprawy w prawdziwych turniejach szachowych. W ogólnym podsumowaniu, by sklasyfikować szachistę musiał on przynajmniej 3 razy brać udział w rozgrywkach Ligii. Z tej przyczyny nie była klasyfikowana Nikola Herezy,  Martyna Kubień czy Piotr Paszek.

Pomimo małej ilości startów Mariuszowi Chruszcz udało się zdobyć III miejsce, a Kamilowi Kozłowskiemu V miejsce w kategorii uczniów klas I-III.

Uczniowie naszej szkoły zakwalifikowali się na 9 miejscu na 15 szkół. Jest to bardzo dobry wynik, jeżeli podkreślimy, że uczestniczyliśmy tylko w drugiej połowie turnieju a nasza grupka liczyła średnio 5 osób i to tylko w kategorii klas I –III. Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym 2017/2018 od października wystartujemy w silnym składzie (do 15 osób) i zdobędziemy grupowo i indywidualnie wiele sukcesów w Lidze Podbeskidzia, w której biorą udział uczniowie z Cieszyna, Skoczowa, Bielska – Białej i wielu innych miejscowości dawnego województwa bielskiego. Dziękuję dzieciom i rodzicom za zaangażowanie, gdyż Oni sami organizowali udział w turniejach i dowóz dzieci do Strumienia. Zobowiązuję się, że w przyszłym roku zabezpieczymy bus i pod moją opieką pojedziemy na Turnieje. Ostatnio z własnej inicjatywy Nikola Herezy pojechała na turniej do Starego Bielska i zdobyła IV kategorię. Cieszę się, że dzieci same dążą do sukcesów i będę je silniej wspierała. Dziękuję za  zaangażowanie. Mariola Szymańska- Kukuczka.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (12-03-2017, 07:52:12), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

13 osób z naszej szkoły pojechało na turniej o Mistrzostwo Ustronia w szachach (9 marca). Mistrzem Ustronia został uczeń gimnazjum  Miłosz Głąbiński, a wicemistrzami  Kamil Podżorski - uczeń SP 1 i Maja Nieckarz z naszej szkoły. Wszyscy są członkami Olimpii Goleszów.

Maja zdobyła I miejsce w swojej kategorii, a pozostali uczniowie uplasowali się na dobrych miejscach Mariusz Chruszcz – IV miejsce, Adam Jurasz – VII miejsce, Piotr Macura IX miejsce.  Pozostałym poszło nieco gorzej, ale naszym  dużym osiągnięciem było II miejsce  Szymona Sikory w kategorii klas IV-VI .

Gratulacje dla naszych medalistów  i uczestników zawodów. Mamy silna drużynę, ale SP 1 też ma silną grupę i to młodszych zawodników. Michał Niesyt zdobył II miejsce w kategorii klas I-III oraz IV w ogólnym rozliczeniu, a  jest z rocznika 2010. Dzieci z Ustronia potrafią grać w szachy i są silnymi zawodnikami.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (05-03-2017, 06:45:14)

Turnieje Szkolnej Ligii Szachowej trwają. 4 marca w Strumieniu grało 6 uczniów z naszej szkoły.  W  turnieju B wygrał Mariusz Chruszcz, a  Adam Jurasz był 6 na 27 zawodników. Dobrze grali Piotr Macura, Kamil Kozłowski oraz drugoklasiści - Dominik Kozłowski oraz debiutująca w turniejach Nikola Herezy. Po południu na kolejnym turnieju na IV kategorię dobrze spisał się Adam Jurasz, który był trzeci i zdobył wyższą IV kategorię sportową. Próbowali też swoich szans Piotr Macura, Kamil Kozłowski i Agatka Jochacy, ale niestety jeszcze muszą trochę poćwiczyć. Ponieważ  tydzień temu w Goleszowie powygrywali ciekawe książki szachowe, więc mają z czego się uczyć i doskonalić. W pucharze Żabiego Kraju (po południu) brał też udział Mariusz Chruszcz, gdzie wśród dzieci (do lat 12) zdobył 3 miejsce. Jest to ciężki turniej dla dorosłych i mistrzów, ale nawet przegrywając mecze zdobywa się tam punkty FIDE, które pozwolą zdobyć w przyszłości III kategorię.

Dziękuję dzieciom za udział, a rodzicom za organizowanie wyjazdów na zawody i wsparcie zawodników.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (27-02-2017, 05:16:26)

W niedzielę (26 lutego) był zorganizowany kolejny  turniej  XXVII  Międzynarodowy  Turniej  Szachowy  w  Goleszowie.  Z  naszej  szkoły  startowali członkowie Olimpii Goleszów  i w kategorii do 10 roku życia zajęli następujące miejsca:  Maja Nieckarz – 6 miejsce, Mariusz Chruszcz – 10 miejsce, Oliwier Gawlik – 16 i Piotr Paszek 17. W tym międzynarodowym turnieju  brało udział 102 zawodników i grali już mistrzowie i kandydaci na mistrzów.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (27-02-2017, 05:14:12)

W sobotnim turnieju (25 lutego) w Goleszowie wzięło udział 60 zawodników.  Z naszej szkoły startowało 12 zawodników i wszyscy byli w 23 osobowej grupie do 10 roku życia. Najlepiej w tej grupie spisała się Maja Nieckarz (2 miejsce), Adam Jurasz (4 miejsce), Mariusz Chruszcz (6 miejsce). Pozostali zajęli kolejno miejsca : Oliwier Gawlik (8), Piotr Macura (11), Kamil Kozłowski (15) i Agata Jochacy (16). Debiutował Filip Górniok z klasy I i miał 3 wygrane na 9 meczy oraz Oliwia Borkowska.  Dobrze poradzili sobie uczniowie klas II - Piotr Paszek i Dominik Kozłowski oraz uczennica klasy trzeciej Martyna Kubień. Gratuluję wszystkim uczestnikom i  odpowiednio ich nagrodzę.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-02-2017, 05:12:41)

Zawody szachowe w Strumieniu (11 lutego) były trudne. Najpierw rano były zawody pucharowe szkół o mistrzostwo Podbeskidzia. Była to czwarta edycja  i jako szkoła nie mamy szans zdobyć tam dobrej pozycji, bo nie startowaliśmy od początku, ale poleciłam ten cykl turnieju, by dzieci popróbowały swoich sił, poznały taką formę rywalizacji i przygotowały się do takich zawodów w przyszłym roku szkolnym. Z naszej szkoły udział w turnieju wzięło 5 uczniów (Mariusz Chruszcz, Oliwier Gawlik, Kamil i Dominik Kozłowscy oraz Martyna Kubień). Debiutantom: Dominikowi i Martynce poszło dobrze i chcą dalej brać udział w turniejach. Mariusz brał dodatkowo udział w turnieju o Puchar Żabiego Kraju, a Oliwier o podwyższenie kategorii sportowej. Zdobyli cenne doświadczenie i swoje umiejętności wykorzystają w kolejnych turniejach.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-02-2017, 05:33:45)

W rywalizacji klubów szachowych turniej w Goleszowie (22 stycznia) należy do bardzo trudnych. Uczestniczą w nim dzieci do 2002 rocznika, czyli do 15 lat. Turniej ten ma formułę bajkową, czyli dzieci przebierają się za postacie z bajek i dlatego jest pełen wyróżnień i nagród dla swoich uczestników. Rozegrano 9 rund po 10 min na zawodnika. Trójka naszych uczniów nieźle się spisała.

1. Maja Nieckarz:

a) 4 miejsce z rocznika 2008 i 2009 (23 zawodników) - [z dziewcząt tego rocznika I miejsce],

b) 5 miejsce wśród (11) członków Klubu Olimpia Goleszów,

c) 6 miejsce w grupie (25) dziewcząt,

d) 29 miejsce wśród wszystkich 82 zawodników.

2. Mariusz Chruszcz:

a) 21 miejsce z rocznika 2007 – 2005 (36 zawodników),

b) 7 miejsce wśród (11) członków Klubu Olimpia Goleszów,

c) 38 miejsce wśród wszystkich 82 zawodników.

3. Oliwier Gawlik:

a) 15 miejsce z rocznika 2008 i 2009 (23 zawodników),

b) 64 miejsce wśród wszystkich 82 zawodników.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-02-2017, 05:31:51)

Maja Nieckarz w czasie ferii też nie odpoczywa. Na koloniach szachowych w Lalikach (od 15 do 21 stycznia) rozgrywała kolejne partie szachowe i podwyższała swoją kategorie sportową. Wygrała 5 meczy, a jeden zremisowała na osiem rozegranych rund. Zdobyła 3 miejsce, najwyższe z dziewcząt.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-01-2017, 12:35:21)

W dniu 16 i 17 stycznia odbył się w Strumieniu turniej szachowy w ramach akcji „Ferie z Szachami” . Z naszej szkoły zgłosiło się 10 uczniów, którzy w rozgrywkach starali się podwyższyć swoją kategorię sportową lub zdobyć tą najniższą V. Osiągnęliśmy duży sukces.

1. Mariusz Chruszcz podwyższył swoją kategorię i ma obecnie IV.

2. Szymon Sikora, Adam Jurasz i Bartosz Mrowiec zdobyli w dniu 16.01.17 swoją V kategorię.

3. Agatka Jochacy, Kamil Kozłowski, Piotr Macura w dniu 17.01.17 osiągnęli V kategorię. Należy podkreślić fakt, że Agatka i Kamil po raz pierwszy grali w tej randze turnieju.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-01-2017, 12:17:21), zdjęcia: M. Jurasz, K. Sambór

Po trzech latach systematycznej pracy  i ciągłego polepszania wyników udało się naszym drużynom szachowym zająć wysokie miejsca. Na Międzyszkolny Turniej Szachowy w Ustroniu (12 stycznia) wystawiliśmy trzy drużyny. Dwie dla uczniów klas III  i jedna z klas IV - VI:

1. „ Kretszach” (Maja Nieckarz, Oliwier Gawlik i Adam Jurasz)

2. „Szachiści z SP6” (Mariusz Chruszcz, Piotr Macura i Jakub Ogrodzki)

3. „ Atusz” (Andrzej Połowczuk, Szymon Sikora, Bartosz Mrowiec)

Zdobyliśmy II (Kretszach), III (Szachiści z SP6) i IV (Atusz) miejsce.

Indywidualnie najwyżej była Maja Nieckarz na 2 miejscu (przegrała z gimnazjalistą), później Mariusz Chruszcz na 6, a pozostali w grupie 40 zawodników klasyfikowali się na miejscach od 13 – 31. Na pochwałę zasługuje Andrzej Połowczuk, który zastępował chorego Jakuba Marekwicę w grupie starszej i osiągnął najlepszy wynik – 25 miejsce.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (06-02-2017, 05:28:34)

W czasie ferii uczniowie z naszej szkoły nie odpoczywali, tylko ćwiczyli swoje umiejętności szachowe. Maja Nieckarz pojechała do Lalik na ferie – zimowisko szachowe, przez dwa dni 10 uczniów walczyło w Strumieniu o swoje klasy sportowe, później był turniej przebierańców w Goleszowie i na koniec 28 stycznia Memoriał Szachowy w Pogwizdowie.

[wróć]