SZACHY W SZKOLE

 

Rok szkolny 2017/2018

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (19-06-2018, 05:51:12), zdjęcia: M. Kępińska

W dniu 11 czerwca po raz pierwszy w naszej szkole odbył się oficjalny turniej szachowy o  „Puchar Kreta” organizowany na skalę ogólnokrajową, gdyż rejestrowaną na chessarbiterze.  Zaproszeni goście – uczestnicy turnieju w ilości 43osoby- byli głównie z Ustronia i jego okolic,  i  to w większości młodzi,  z przedszkoli i szkoły podstawowej adepci tej królewskiej gry.

Tak wielką imprezę szachową mogliśmy zorganizować dzięki uprzejmości  klubu szachowego „Olimpia Goleszów”, a głównie  jego sędziego Karola Linerta.

Turniej pozwolił wyłonić mistrza w szybkich szachach, ustalić mistrzów w poszczególnych klasach Szkoły Podstawowej nr 6 , a przede  wszystkim pozwolił wielu dzieciom wziąć udział w prawdziwym turnieju szachowym rozgrywanym w systemie szwajcarskim z tempem P´10.

Chociaż gra była zacięta, to była to zabawa w trakcie której dzieci dostały lody, popcorn i picie, mogły w przerwach między  rundami  zagrać  w  tenisa stołowego, trzy kroki, zbijaka i inne gry zespołowe na sali gimnastycznej. Zwycięzcy dostali medale (kategorie: przedszkolaki, klasy I – III i klasy IV –VII dziewczęta oraz chłopcy) i słodkie upominki.

Wyniki turnieju przedstawiają się następująco:

I miejsce  Puchar Kreta– Mariusz Chruszcz (Olimpia Goleszów i SP 6)

II miejsce - Maja Nieckarz (Olimpia Goleszów i SP 6)

III miejsce – Stanisław Matus (Olimpia Goleszów i SP 2)

na miejscu IV Krzysztof Niemczyk (Olimpia Goleszów i SP 2)

V - Monika Chruszcz  (Olimpia Goleszów i SP 6)

W poszczególnych kategoriach wygrali:

Grupa Przedszkolna:

Nikodem Herezy

Klasy I – III  (do 10 roku życia)

dziewczęta:

I miejsce – Maja Nieckarz

II miejsce – Monika Chruszcz

III miejsce – Nikola Herezy

chłopcy:

I miejsce – Stanisław Matus

II miejsce – Krzysztof Niemczyk

III miejsce – Dawid Marekwica

Klasy IV- VII (do 14 roku)

dziewczęta:

I miejsce – Amelia Procner

II miejsce – Sandra Pinkas

III miejsce – Monika Puzoń

chłopcy:

I miejsce – Mariusz Chruszcz

II miejsce – Adam Jurasz

III miejsce – Kamil Kozłowski

Wewnętrzne szkolne rozgrywki przedstawiają się następująco:

Mistrz klasy I:  Jeremiasz Świeży, Michał Szczerba

Mistrz klasy II: Igor Pawlitko i Matylda Ciemała

Mistrz klasy III: Filip Grabiec i Monika Chruszcz

Mistrz klasy IV: Mariusz Chruszcz i Maja Nieckarz

Mistrz klasy V: Szymon Sikora

Mistrz Klasy VI: Amelia Procner

Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom, a gorące podziękowania kieruję do Klubu Olimpii Goleszów, jego sponsora MOKATE i sędziego Karola Linerta, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 6 w Ustroniu i Rady Rodziców działającej przy tej szkole.

Mam nadzieję, że w przyszłości turniej przyczyni się do popularyzacji idei działania patrona szkoły Józefa Kreta, działacza Harcerskiego i twórcy Uniwersytetów Ludowych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (15-04-2018, 08:09:32), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

14 kwietnia odbył się ostatni turniej w ramach Szachowej Ligi Szkolnej Podbeskidzia.

W grupie A:

- III miejsce  - Mariusz Chruszcz – 7,5 pkt

- VI miejsce - Maja Nieckarz – 6 pkt

- Monika Chruszcz 5 pkt, a Piotr Paszek 3 pkt.

W grupie B:

- V miejsce – Kamil Kozłowski – 5 pkt

- IX miejsce – Nikola Herezy – 5 pkt

- XII miejsce – Szymon Sikora - 4,5 pkt

- XVI miejsce – Aleksander Mrowiec – 4 pkt

- XIX miejsce – Igor Pawlitko - 4 pkt

- XX miejsce  - Sandra Pinkas – 4 pkt

Pozostali mieli po 3,5 punktu. Wynik nie był zły, a inne szkoły zazdroszczą nam tak chętnych do gry zawodników.

Nasza szkoła wygrała całą   SACHOWĄ LIGĘ SZKOLNĄ PODBESKIDZIA  2017/2018 w Strumieniu, II miejsce zdobyły Górki Wielkie, III miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 z Ustronia, a VI miejsce Szkoła Podstawowa nr 1 z Ustronia (startowało 16 szkół z Bielska, Cieszyna, Koszarawy, Radziechowy, Wadowic).

Indywidualnie Grand Prix wygrała uczennica (41,5p) z Gimnazjum w Bielsku –Białej, II była inna uczennic tej szkoły (41p), trzeci był nasz uczeń Mariusz Chruszcz (40p), a IV miejsce zajęła nasza uczennica Maja Nieckarz (39,5p).

W poszczególnych grupach wiekowych uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

Dziewczęta rocznik 2008 i młodsze (klasy I –IIII):

Maja Nieckarz – I miejsce

Monika Chruszcz – II miejsce

Nikola Herezy – III miejsce

Chłopcy Rocznik 2008 i młodsi:

najlepszy z naszej szkoły był Piotr Paszek – IV miejsce.

Dziewczęta rocznik 2006-2007 (klasy IV – VI):

Sandra Pinkas – II miejsce

Chłopcy rocznik 2006 -2007 (klasy IV –VI):

Mariusz Chruszcz – I miejsce

Andrzej Połowczuk – IV miejsce

Kamil Kozłowski - V miejsce

Inne miejsca były mniej istotne, ale ważne dla uczniów naszej szkoły jest to, że każdy kto trzy razy brał udział w  turnieju  w  Strumieniu  dostaje  medal drużynowy za zajęcie I miejsca w rozgrywkach Ligii oraz  pamiątkowy dyplom za uczestnictwo. Medale zostaną wręczone na najbliższym apelu w szkole.

Dziękuję dzieciom za wspaniałą postawę i walkę oraz zapraszam na kolejną Ligę Podbeskidzia w następnym roku. Zmienią się kategorie wiekowe, dojdą nowi zawodnicy i będzie ciekawie.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (04-04-2018, 05:43:21), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Drużynowe Mistrzostwa Ustronia wyszły nam znakomicie, dlatego na Indywidualnych Mistrzostwach Ustronia (20 marca) spodziewaliśmy się równie wspaniałych wyników. Nie poszło nam źle, ale wiele osób nie było zadowolonych ze swoich wyników. W ogólnej klasyfikacji trzecia była Maja Nieckarz, a w kategoriach klas IV – VII wygrała. Dobrze zaprezentował się Andrzej Połowczuk, który w kategoriach starszych klas miał III miejsce i Monika Chruszcz, która w kategorii klas I-III miała IV miejsce.

Potem mieściliśmy się w średnich dobrych miejscach. Poziom konkursu był bardzo wysoki i na 10 pierwszych miejsc, aż 9 osób to zawodnicy Olimpii Goleszów.

Powoli kończymy szachowe turnieje. W dniu 14.04.2018 jest VI ostatnia edycja Szachowej Ligii Podbeskidzia w Strumieniu, na którą pojedzie reprezentacja szkoły w ilości od 12 do 14 osób. Pojadą osoby, które swoimi wygranymi zapewnią naszej szkole zwycięstwo oraz te, które mogą w swoich kategoriach wiekowych zdobyć wysokie miejsce. W Strumieniu czeka na nas puchar, dlatego na turniej zapraszam też rodziców, a w przypadku uczniów z klasy II proszę o obowiązkową obecność.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (22-03-2018, 05:06:21)

Zimowa pogoda za oknem sprzyja rozgrywkom szachowym. Nasi uczniowie ambitnie uczestniczą w różnych turniejach szachowych.

W dniu 9 marca odbył się Turniej szachowy z okazji święta Patrona Krystyny Bochenek SP1 w Skoczowie, gdzie nasza trójka zawodników zajęła wysokie miejsca. Maja Nieckarz była III, Mariusz Chruszcz XIII w ogólnej klasyfikacji, natomiast w kategorii uczniów klas I-IV, czyli do 11 roku życia Maja była I, Mariusz II, a Monika Chruszcz VII.

Dla nas najważniejszym turniejem szkolnym jest Szachowa Linia Podbeskidzia w Strumieniu. W dniu 17 marca odbył się V turniej i znowu dobrze zapunktowaliśmy:

w Grupie A:

- Maja Nieckarz zajęła IV miejsce (4,5 wygrane - 6,5punktów)

- Mariusz Chruszcz VII miejsce (4 wygrane - 6 punktów)

- Monika Chruszcz (3 wygrane – 5 punktów)

w Grupie B:

- Andrzej Połowczuk – II miejsce (6 wygranych – 6 punktów)

- Piotr Paszek – III miejsce (6 wygranych – 6 punktów)

- Adam Jurasz – V miejsce (5,5 wygranych – 5,5 punktów)

Dobrze spisali się też Kamil Kozłowski i Nikola Herezy (po 4 wygrane), Samuel Świeży, Olek Mrowiec, Sandra Pinkas (po 3 wygrane), a nasza 12 osobowa reprezentacja zyskała dodatkowe dwa punkty dla szkoły. Prowadzimy w rozgrywkach pucharowych i mam nadzieję, że na ostatnie VI rozgrywki Ligowe w dniu 14 kwietnia pojedziemy po puchar Podbeskidzia (z piątką uczniów w grupie A) i liczne medale indywidualne.

Zanim pojedziemy po puchar, to jeszcze są inne zawody szachowe:

1. 18 marca – VI puchar Żabiego Kraju (brali w nim udział Monika i Mariusz Chruszcz)

2. 25 marca – Pawłowicki Wielkanocny Turniej Szachowy dla szkół podstawowych do III kategorii (mamy zgłoszą Maję Nieckarz, Monikę i Mariusza Chruszcz i Nikolę Herezy)

3. 8 kwietnia – Turniej Juniorów w Bielsku – Białej

4. 14 kwietnia – VI (ostatnia) Szkolna Szachowa Liga Podbeskidzia w Strumieniu

5. 14 kwietnia – VI turniej Żabiego Kraju w Strumieniu

6. 18 - 22 kwietnia – Drużynowe mistrzostwa klas I – III programu Edukacja Przez Szachy w Poroninie

7. 22 kwietnia – Turniej Mokate w Goleszowie.

Dziękuję uczniom za udział w turniejach, rodzicom za wspomaganie dzieci w ich codziennych zmaganiach a przede wszystkim Pani Beacie Chruszcz, która wspiera dzieci i nauczyciela Edukacji Przez Szachy i dzielnie prowadzi drużynę z SP 6 z Nierodzimia.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-03-2018, 05:37:12)

W sobotę (3 marca) odbył się kolejny turniej Szkolnej Ligii Podbeskidzia. Było nas trochę mniej (16 osób) w tym wielu uczniów z II i I klasy i dlatego wyniki nie były rewelacyjne.

W grupie A (z FIDE) Mariusz Chruszcz miał bardzo dobry wynik (5 wygranych) i zdobył II miejsce, a w Andrzej Połowczuk był 14. W Grupie B najlepsze miejsce zyskał Piotr Paszek (13) wygrywając 4 mecze, a zaraz za nim z czterema wygranymi uplasowali się następujący uczniowie: Aleksander Mrowiec (14m.), Nikola Herezy  (17m.), Samuel Świeży (18 m.), Jochacy Agata (19m.).

Trzema wygranymi meczami na siedem partii może pochwalić się Igor Pawlitko, Kamil Kozłowski, Filip Górniok, Filip Grabiec, Maksymilian Lemański, Raszka Szymon, Nikodem Czermak,  a dwoma - Dominik Kozłowski i Marcin Świerczek.

Następny turniej będzie 17 marca, ponieważ nie będę mogła pojechać z dziećmi, więc proponuję, by w turnieju wzięli udział ci, którzy wygrali więcej niż połowę meczów (czyli 4 i więcej) oraz zawodnicy z grupy A (Maja Nieckarz, Monika i Mariusz Chruszcz, Andrzej Połowczuk, Adam Jurasz) oraz ci, którzy w styczniowym turnieju mieli dobry wynik (Szymon Sikora, Michał Szczerba, Piotr Macura).

W dniu 20 marca będzie turniej Indywidualny w Ustroniu i tam każdy chętny, będzie mógł wystartować i  zdobyć dobry wynik.

Trzeba też zaznaczyć, że nasze dwie uczennice dzielnie walczyły na Mistrzostwach Polski Młodzików w dniach 24 lutego – 4 marca, gdzie zdobyły następujące miejsca na 68 zawodniczek z całej Polski:

- Maja Nieckarz sklasyfikowana na 12 miejscu w rankingu przed turniejem zajęła 10 miejsce (była II ze Śląska)

- Monika Chruszcz sklasyfikowana na 60 miejscu w rankingu przed turniejem zajęła 57 miejsce.

Gratulacje za wspaniałą walkę i osiągnięty wynik.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (28-02-2018, 00:27:32)

W dniach 24 – 25 lutego odbył się w Cieszynie turniej szachowy „Pierwsze szlify” na II, III, IV i V kategorię. Z naszej szkoły w tym turnieju startowało 4 zawodników.

Kategorię V zdobył Michał Szczerba z I b, duży sukces osiągnął Andrzej Połowczuk, który nie mając jeszcze kategorii zyskał od razu IV, natomiast Nikola Herezy  z IV kategorią  chociaż z 7 meczy wygrała aż 4 to jeszcze nie podwyższyła swojej kategorii. Adam Jurasz z IV kategorią brał udział tylko w sobotnim turnieju, ale dzięki temu zyskał doświadczenie.

W tym samym czasie nasze dwie dziewczyny Maja Nieckarz i Monika Chruszcz walczą w Chrustach w Mistrzostwach Polski Młodzików  (do 4 marca), gdzie w grupie 68 osób (w tym 11 ze Śląska) walczą o jak najlepszy wynik.  Po  pierwszej  rundzie  Maja  ma  wygrany  punkt  a  Monika  niestety  poddała  mecz. Będziemy śledzić partie na naszych zajęciach.

Wszystkim szachistom przypominam, że w sobotę 3 marca jedziemy na kolejne rozgrywki Ligii Podbeskidzia do Strumienia (nasze walczące o mistrzostwo dziewczynki dostaną uśrednione punkty) i proszę o pobranie oświadczeń dla rodziców i zapłatę wpisowego.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (13-02-2018, 05:08:13)

Chociaż była przerwa zimowa, to czworo uczniów z naszej szkoły ambitnie uczestniczyło w różnych turniejach szachowych.

Najaktywniejszą była Nikola Herezy, która uczestniczyła w:

- Feriach z szachami w Strumieniu w dniach 29 i 30.01.2018

- Turnieju MOKATE w Goleszowie w dniu 4.02.2018 (IV miejsce do 10 roku życia)

- Turnieju Szkół w Pogwizdowie w dniu 9.02.2018 (XVI miejsce)

Szkoliła się i wygrywała Maja Nieckarz, która przygotowuje się do Mistrzostw Polski i uczestniczyła w:

- Zimowisku szachowo-sportowym w Lalikach (od 3.02.2018) - VI miejsce w kategorii A

- Turnieju Szkół w Pogwizdowie w dniu 9.02.2018 – III miejsce

Podniosła swoje umiejętności Monika Chruszcz przygotowująca się do Mistrzostw Polski (67 zawodniczek) – uczestniczyła w:

- Zimowisku szachowo-sportowym w Lalikach (od 3.02.2018 do 6.02.2018) - III miejsce w kategorii B

- Mistrzostwach w Pawłowicach – 11.02.2018

Rozwijał się Mariusz Chruszcz, który uczestniczył w:

- Zimowisku szachowo-sportowym w Lalikach (od 3.02.2018 do 6.02.2018)

- Mistrzostwach w Pawłowicach – 11.02.2018 – VII miejsce.

WAŻNĄ DATĄ JEST 24.02.2018 – rozpoczęcie Mistrzostw Polski Młodzików oraz turniej „Pierwsze szlify” w Cieszynie, gdzie można zdobyć i podwyższyć kategorie sportowe. Zapraszam na ten turniej.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (08-02-2018, 05:25:12), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Ostatni - trzeci wyjazd do Strumienia (27 stycznia) - okazał się dla naszej szkoły dużym sukcesem. Jechało 19 uczniów i 4 dorosłych, a dzieci brały udział w Turnieju A ( 3 osoby – Maja Nieckarz oraz Monika i Mariusz Chruszcz - na 22 zawodników) i Turnieju B ( 16 uczniów na 54 zawodników).

W trudnej grupie A: Mariusz Chruszcz zajął II miejsce – wygrał tyle samo meczy (5,5) co osoba na I miejscu (uczeń gimnazjum),  ale  rankingi spowodowały, że był drugi. Maja Nieckarz była czwarta, ale było ta najwyższe miejsce wśród dziewcząt i wygrała nawet z gimnazjalistkami. Monika debiutowała w tej grupie i na 7 meczy wygrała 3. Nieźle sobie radziła, ale tam grają silni zawodnicy z całego Podbeskidzia.

W drugiej grupie B najlepiej spisał się Andrzej Połowczuk, który wygrał 6 meczy (tyle samo co zwycięzca  grupy) i zajął II miejsce. Bardzo dobrze spisała się Nikola Herezy (5 wygranych i 11miejsce), Jakub Ogrodzki (4,5 punktów i 12 miejsce), Kamil Kozłowski i Szymon Sikora (4 wygrane), Piotr Paszek (3,5 wygranych) oraz Filip Grabiec, Dominik Kozłowski, Nikodem Czermak i Michał Szczerba (po 3 wygrane mecze na 7 rund). Cieszy mnie, że każdy z zawodników może pochwalić się przynajmniej jednym wygranym meczem.  Dziękuję wszystkim uczestnikom turnieju i  przepraszam  jeżeli  na  następny  nie  zabiorę  wszystkich chętnych. Z innych szkół też są chętni a ja chcę  zabrać naprawdę silną reprezentację. Dzieci muszą jeszcze wiele się nauczyć i „otrzaskać” na turniejach.

W poniedziałek i wtorek (29 i 30 stycznia) odbył się turniej „Ferie z Szachami” w Strumieniu i startowała tam Nikola Herezy, która zdobyła kolejne cenne doświadczenie. W drugim tygodniu ferii nasza silna trójka grupy A jedzie na ferie do Lalik, gdzie codziennie będzie intensywnie ćwiczyć grę w szachy, a po feriach – 24 lutego, w Cieszynie będzie turniej na podwyższenie kategorii. Zapraszam do śledzenia Chessarbitera na stronach internetowych i korzystania z lekcji debiutów na YouTubie.

Dziękuję rodzicom za wsparcie i codzienne granie w szachy w czasie ferii.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (28-01-2018, 05:44:32), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

Na Drużynowe Mistrzostwa Ustronia (18 stycznia) wystawiliśmy 6 drużyn (14 zgłoszonych z całego Ustronia) i zdobyły one następujące miejsca:

w kategorii klas IV – VII:

- „Kretszach” (Maja Nieckarz, Mariusz Chruszcz, Adam Jurasz) – I miejsce

- „ Szachiści Z SP6” (Oliwier Gawlik, Szymon Sikora, Piotr Macura) – II miejsce

- „Atusz z SP 6” (Andrzej Połowczuk, Jakub Ogrodzki, Kamil Kozłowski) – III miejsce

w kategorii klas I –III też wystawiliśmy trzy drużyny:

- „Hetmanki” (Monika Chruszcz, Nikola Herezy, Agata Jochacy) – III miejsce

- „Lekka Jazda” (Piotr Paszek, Filip Grabiec, Dominik Kozłowski) – IV miejsce

- „Waleczne Pionki” (Filip Górniok, Aleksander Mrowiec, Maksymilian Lemański ) – XIV miejsce

Pierwsze miejsce w kategorii klas I –III zdobyła szkoła SP2 „Białe Orły” a drugie „Leśne Elfy” z SP1.

Indywidualnie najlepszy wynik uzyskała Maja Nieckarz – I miejsce, Andrzej Połowczuk – IV miejsce, Mariusz Chruszcz – VI miejsce, Oliwier Gawlik - VII, Monika Chruszcz - X. Wszyscy nasi zawodnicy znakomicie się spisali i przywieźliśmy do szkoły aż 4 puchary! Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pójdzie nam równie dobrze, gdyż klasa II dzielnie walczy w różnych turniejach szachowych i coraz lepiej gra.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (07-12-2017, 15:53:12), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

18 grudnia grupa naszych uczniów uczestniczyła w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym Szkół w Katowicach.

Wystawiliśmy 14 zawodników, którzy dzielnie walczyli z najlepszymi szachistami w Polsce w swoich kategoriach klasowych. Każdy z zawodników grał 7 meczy (system szwajcarski) i najlepszy wynik zyskała Maja Nieckarz (5,5 pkt), która była w gronie 90 uczennic z klasy IV na 5 miejscu.

Dobre wyniki zanotowali: Nikola Herezy (5 pkt) i była 17 na 104 zawodniczki oraz Mariusz Chruszcz (5 pkt) i był 28 na 164 zawodników.

Bardzo dobrze grali: Monika Chruszcz (4,5 pkt),  Michał Szczerba (4 pkt), Adam Jurasz (3pkt), Piotr Macura (3 pkt), Amelia Procner (3 pkt.) i Piotr Paszek (3 pkt).

Również pozostali (Kasia Stanna, Marysia Sikorska, Olek Mrowiec, Filip Górniok, Szymon Sikora) godnie reprezentowali szkołę. Nie było podsumowań wyników poszczególnych szkół, ale dla nas liczyła się głównie możliwość gry z dobrymi zawodnikami i udział w tak wielkiej imprezie szachowej. Po intensywnych rozgrywkach w Spodku w Katowicach i pobraniu drobnych świątecznych prezentów poszliśmy posilić się zupką w Centrum Kultury (EMPIK) i powróciliśmy do domu z godzinnym opóźnieniem. Były duże „korki” w Katowicach. W przyszłym roku wystawimy liczniejszą grupę, gdyż jak na razie można zgłaszać dowolną liczbę zawodników.

[zobacz zdjęcia]

[rozliczenie]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (30-11-2017, 05:47:47)

Początek listopada to szachowe turnieje drużynowe w Strumieniu i Skoczowie, a od 11 listopada nasi najlepsi zawodnicy biorą udział w swoich indywidualnych turniejach.

1. W dniu 11 listopada w Cieszynie miał miejsce III turniej z cyklu Grand Prix Cieszyna do lat 10, w którym wygrała Maja Nieckarz – I miejsce, Mariusz Chruszcz był IV, a jego siostra Monika - 12. Gorzej poszło Nikoli Herezy i Piotrkowi Paszkowi, ale na 33 zawodników zaprezentowali się dobrze. W całym cyklu trzech turniejów Maja była II, Mariusz - VI, Piotrek Paszek - XVI, Nikola - XVIII, a Monika - XIX na 38 zawodników. Gratulacje dla uczestników turnieju.

2. Tydzień później - 19 listopada - odbył się turniej o Puchar Prezesa MOKATE w Goleszowie. Turniej międzynarodowy miał bardzo silną obsadę. W kategorii do 10 roku życia na 14 zawodników Mariusz był V, Maja VII a Monika XII.

3. W ostatnią niedzielę - 26 listopada - w Pawłowicach miał miejsce Turniej Mikołajkowy. Brało w nim udział czterech uczniów z naszej szkoły na 91 zawodników. W kategorii dziewcząt z klas I–III Monika Chruszcz była V, a Nikola Herezy - VI , wśród dziewcząt klas IV-VII Maja Nieckarz była  IV.  Gorzej poszło Mariuszowi Chruszczowi, ale miał liczniejszą grupę przeciwników (29 osób) w kategorii chłopców klas IV-VII i zdobycie 13 miejsca można uważać za sukces.

Dziękuję za aktywne uczestniczenie w turniejach i szkoleniach szachowych i życzę sukcesów w kolejnych miesiącach. 18 grudnia odbędą się w Katowicach w Spodku zawody szkół. Inne zawody drużynowe będą miały miejsce w styczniu 2018 r.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-11-2017, 17:16:35), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

7 listopada nasza drużyna szachowa wzięła udział w Turniej Rejonowych w szachach. Zawodnicy - Maja Nieckarz, Mariusz Chruszcz, Adam Jurasz i Monika Chruszcz - dzielnie rozegrali 7 meczy z innymi drużynami z regionu (Cieszyn, Skoczów, Drogomyśl, Łąka, Pszczyna – 3 drużyny ) i gdyby zsumować wszystkie tzw. małe mecze, czyli rozgrywki indywidualne to zdobylibyśmy II miejsce, ale liczyły się wygrane całych drużyn i mieliśmy pecha, czyli o jeden punkt przegraliśmy ze Skoczowem i ostatecznie zdobyliśmy III miejsce.

Drużyna z SP 2 z Pszczyny  była bezkonkurencyjna i wygrała całe zawody i będzie reprezentować nasz rejon na zawodach wojewódzkich. Możemy mieć jednak małą satysfakcję, gdyż ich najlepszy zawodnik przegrał z naszą Mają.

Maja i Mariusz z 7 rozegranych meczy wygrali 5 i jeden zremisowali. To bardzo dobry wynik. Monika i Adam będą musieli jeszcze trochę potrenować, gdyż mają dużą intuicję, znakomicie rozgrywają swoje mecze, ale brakuje im ogrania i jak są zmęczeni, to nie zauważają błędów. Mam nadzieję, że wszyscy grający w szachy w naszej szkole zdopingują naszą drużynę i grając z nimi zmotywują do większego wysiłku i lepszego wyniku.

W dniach od 22 do 29 października w Pokrzywnej rozegrano Międzywojewódzkie Mistrzostwa Juniorów i Maja Nieckarz zdobyła I miejsce, a Monika Chruszcz - VI w swojej kategorii wiekowej, ale obydwie zdobyły kwalifikacje i pojadą na Mistrzostwa Polski. Naprawdę mamy dobrych zawodników i trzeba ich dopingować do lepszej pracy i osiągania dobrych wyników. Dziękuję tym znakomitym szachistom i ich trenerom oraz wszystkim uczniom z naszej szkoły, którzy grają w szachy.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (11-11-2017, 17:09:14)

4 listopada nasi uczniowie po raz kolejny wystartowali w Szkolnej Lidze Podbeskidzia w szachasz. Lekko nie było. Z naszej szkoły 12 zawodników, w grupie których aż 5 osób walczyło w grupie A (punkty międzynarodowe) - wywalczyło około 20 punktów. Zrobili to głównie Maja Nieckarz, Mariusz Chruszcz, Adam Jurasz oraz Andrzej Połowczuk i Piotr Paszek. Jako grupa zyskaliśmy 2 punkty. O zdobytych punktach dla szkoły tym razem decydowali zawodnicy z grupy A. Na wcześniejszym turnieju we wrześniu punkty zdobywała głównie grupa B (miejsce II, IV, V, VI ). Prócz rozgrywek szkolnych każdy z zawodników zbiera punkty na samego siebie i w swojej kategorii wiekowej. Maja Nieckarz (wygrała 5 meczy) w grupie zawodników z rankingiem A zdobyła IV miejsce i przegrała jedynie ze starszymi wiekiem zawodnikami z tą samą co ona - II kategorią. Jest to bardzo dobry wynik. Mariusz grupie 24 zawodników był 11 i wygrał 4 mecze. Nasze wyniki są dobre i ostro walczymy z innymi szkołami z Ustronia oraz z Bielska, Cieszyna i całego Podbeskidzia.

Po rozgrywkach w Lidze Podbeskidzia pięcioro uczniów z naszej szkoły próbowało podwyższyć swoje kategorie. Jedynie udało się to Piotrowi Paszkowi, który oficjalnie ma już V kategorię. Zawodnicy byli zmęczeni długimi meczami i nie potrafili się już skupić. Zdobywanie kategorii trzeba będzie robić na osobnych turniejach, o terminie których zainteresowanych osobno poinformuję.

Na tych turniejach szachowych liczy się nie tylko wygrana, ale i dobra postawa zawodnika - sportowca, który szanuje swojego przeciwnika i umie ze swoich porażek wyciągnąć wnioski i poprawić swoje wyniki. To jest w tych turniejach najważniejsze. Dziękujemy za wsparcie ze strony rodziców i zapraszamy na kolejny turniej w styczniu 2018 r.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (23-10-2017, 19:58:21), zdjęcia: M.Szymańska-Kukuczka

W dniu 11 października w naszej szkole odbyły się rozgrywki drużyn szkolnych z Ustronia w ramach Szachowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Drużyna w składzie: Maja Nieckarz, Mariusz Chruszcz, Adam Jurasz i Monika Chruszcz wygrała 3:1 z rywalami i zakwalifikowała się do zawodów powiatowych.

Kontynuacją tych zawodów były rozgrywki powiatowe w Strumieniu w dniu 17 października, gdzie rywalizując w gronie 10 drużyn i rozgrywając systemem szwajcarskim 7 rund, nasza drużyna zajęła 2 miejsce i zakwalifikowała się do zawodów rejonowych, które będą rozgrywane do 30 października. Najlepszy wynik osiągnęła Monika Chruszcz, która wygrała z dziewczynkami 6 z 7 meczy, a najtrudniejsze mecze miała Maja Nieckarz, która na pierwszej szachownicy grała z najlepszymi szachistami. O wyniku całej drużyny decydowały mecze chłopców, czyli Mariusza i Adama, którzy nie zawiedli i większość partii wygrali z silnymi przeciwnikami. Miejmy nadzieję, że dalsze eliminacje będą dalej udane i zakwalifikujemy się do rozgrywek wojewódzkich.

Gratulacje dla dzieci i ich rodziców, którzy dbają o rozwój swoich pociech oraz dla trenerów szachowych.

[zobacz zdjęcia]

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-09-2017, 06:01:35)

W dniach od 15 do 17 września odbyły się w Chorzowie Międzywojewódzkie Mistrzostwa Szachowe. W swojej kategorii Maja Nieckarz zdobyła III miejsce, Monika Chruszcz - 13, a Mariusz Chruszcz - 18 na 40 zawodników.

Ważne jest, że nasi zawodnicy podwyższają swoje umiejętności i kategorie. Maja na II kategorię, a Monika i Mariusz zdobyli III. Jest to duży sukces.

dodała: M. Szymańska-Kukuczka (29-09-2017, 05:58:12)

W dniu 16 września, w sobotę, odbyły się pierwsze rozgrywki szachowe w ramach Szkolnej Ligii Podbeskidzia. Z naszej szkoły startowało 15 osób. Jedna z osób startowała w wysokiej grupie A (Adam Jurasz z IV b), a pozostałe w grupie B.

Najlepszy wynik w grupie B zyskał Piotr Macura (kl. IVa), gdyż zajął II miejsce. Wysokie miejsca zajęły również inne osoby: 

Agata Jochacy – IV miejsce

Andrzej Połowczuk – V miejsce

Nikola Herezy – VI miejsce

Szymon Sikora – VII miejsce

Dominik Kozłowski – VIII miejsce

i dalsze 11, 12, 13, 16, 18, 19, 26, 27 (startowało 30 zawodników).

Dziękuję za uczestniczenie w turnieju i zapraszam na kolejny - 4 listopada. Trzech słabszych zawodników nie pojedzie, a na turnieju zjawią się nasi najlepsi zawodnicy, czyli Maja Nieckarz, Monika i Mariusz Chruszcz.

[wróć]